JANTX2N6800U
Buy JANTX2N6800U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JANTX2N6800U
Manufacturer Microsemi
Description MOSFET N-CH
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:18-ULCC (9.14x7.49)
Series:Military, MIL-PRF-19500/557
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.1 Ohm @ 3A, 10V
Power Dissipation (Max):800mW (Ta), 25W (Tc)
Packaging:Bulk
Package / Case:18-CLCC
Other Names:JANTX2N6800U-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:34.75nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):400V
Detailed Description:N-Channel 400V 3A (Tc) 800mW (Ta), 25W (Tc) Surface Mount 18-ULCC (9.14x7.49)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:3A (Tc)