JA1A-TMP-AC115V-P
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy JA1A-TMP-AC115V-P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. JA1A-TMP-AC115V-P
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 115V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Turn On Voltage (Max):92 VAC
Turn Off Voltage (Min):34.5 VAC
Termination Style:PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switching Voltage:250VAC - Max
Series:JA
Release Time:2ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C
Operate Time:10ms
Mounting Type:Through Hole
Features:-
Detailed Description:General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 115VAC Coil Through Hole
Contact Rating (Current):25A
Contact Material:Silver Alloy
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Coil Voltage:115VAC
Coil Type:Non Latching
Coil Power:1.3 VA
Coil Current:12.0mA