IXXX160N65B4
IXYS Corporation
IXXX160N65B4
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXXX160N65B4 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXXX160N65B4
Manufacturer IXYS Corporation
Description IGBT 650V 310A 940W PLUS247
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 112 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs30 pcs
120 pcs270 pcs510 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 160A
Test Condition:400V, 80A, 1 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:52ns/220ns
Switching Energy:3.3mJ (on), 1.88mJ (off)
Supplier Device Package:PLUS247™-3
Series:GenX4™, XPT™
Power - Max:940W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Input Type:Standard
IGBT Type:PT
Gate Charge:425nC
Detailed Description:IGBT PT 650V 310A 940W Through Hole PLUS247™-3
Current - Collector Pulsed (Icm):860A
Current - Collector (Ic) (Max):310A