IXXH30N65B4D1
IXYS Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXXH30N65B4D1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXXH30N65B4D1
Manufacturer IXYS Corporation
Description IGBT
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 30A
Test Condition:400V, 30A, 15 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:20ns/150ns
Switching Energy:1.04mJ (on), 730µJ (off)
Supplier Device Package:TO-247AD
Series:XPT™, GenX4™
Reverse Recovery Time (trr):65ns
Power - Max:230W
Package / Case:TO-247-3
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Input Type:Standard
IGBT Type:-
Gate Charge:52nC
Detailed Description:IGBT 650V 70A 230W Through Hole TO-247AD
Current - Collector Pulsed (Icm):146A
Current - Collector (Ic) (Max):70A