IXTT440N04T4HV
IXYS Corporation
IXTT440N04T4HV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXTT440N04T4HV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXTT440N04T4HV
Manufacturer IXYS Corporation
Description 40V/440A TRENCHT4 PWR MOSFET TO-
(In US Dollars)
1 pcs30 pcs120 pcs510 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 250µA
Vgs (Max):±15V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:TO-268
Series:TrenchT4™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:1.25 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):940W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:26000pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:480nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):40V
Detailed Description:N-Channel 40V 440A (Tc) 940W (Tc) Surface Mount TO-268
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:440A (Tc)