IXGT20N140C3H1
IXYS Corporation
IXGT20N140C3H1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXGT20N140C3H1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXGT20N140C3H1
Manufacturer IXYS Corporation
Description IGBT 1400V 42A 250W TO268
(In US Dollars)
30 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1400V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:5V @ 15V, 20A
Test Condition:700V, 20A, 5 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:19ns/110ns
Switching Energy:1.35mJ (on), 440µJ (off)
Supplier Device Package:TO-268
Series:GenX3™
Reverse Recovery Time (trr):70ns
Power - Max:250W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Input Type:Standard
IGBT Type:PT
Gate Charge:88nC
Detailed Description:IGBT PT 1400V 42A 250W Surface Mount TO-268
Current - Collector Pulsed (Icm):108A
Current - Collector (Ic) (Max):42A