IXGK50N90B2D1
IXYS Corporation
IXGK50N90B2D1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXGK50N90B2D1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXGK50N90B2D1
Manufacturer IXYS Corporation
Description IGBT 900V 75A 400W TO264
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 50A
Test Condition:720V, 50A, 5 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:20ns/350ns
Switching Energy:4.7mJ (off)
Supplier Device Package:TO-264 (IXGK)
Series:HiPerFAST™
Reverse Recovery Time (trr):200ns
Power - Max:400W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-264-3, TO-264AA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Input Type:Standard
IGBT Type:PT
Gate Charge:135nC
Detailed Description:IGBT PT 900V 75A 400W Through Hole TO-264 (IXGK)
Current - Collector Pulsed (Icm):200A
Current - Collector (Ic) (Max):75A