IXGK50N60A2U1
IXYS Corporation
IXGK50N60A2U1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXGK50N60A2U1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXGK50N60A2U1
Manufacturer IXYS Corporation
Description IGBT 600V 75A 400W TO264AA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.6V @ 15V, 50A
Test Condition:480V, 50A, 5 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:20ns/410ns
Switching Energy:3.5mJ (off)
Supplier Device Package:TO-264 (IXGK)
Series:-
Power - Max:400W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-264-3, TO-264AA
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Type:Standard
IGBT Type:-
Gate Charge:140nC
Detailed Description:IGBT 600V 75A 400W Through Hole TO-264 (IXGK)
Current - Collector Pulsed (Icm):200A
Current - Collector (Ic) (Max):75A