IXFN55N50F
IXYS RF
IXFN55N50F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXFN55N50F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXFN55N50F
Manufacturer IXYS RF
Description MOSFET N-CH 500V 55A SOT227B
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 98 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs30 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 8mA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:SOT-227B
Series:HiPerRF™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:85 mOhm @ 27.5A, 10V
Power Dissipation (Max):600W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:6700pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:195nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):500V
Detailed Description:N-Channel 500V 55A (Tc) 600W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:55A (Tc)