IXFN20N120P
IXYS Corporation
IXFN20N120P
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXFN20N120P with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXFN20N120P
Manufacturer IXYS Corporation
Description MOSFET N-CH 1200V 20A SOT-227B
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:6.5V @ 1mA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:SOT-227B
Series:Polar™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:570 mOhm @ 10A, 10V
Power Dissipation (Max):595W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:SOT-227-4, miniBLOC
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:11100pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:193nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):1200V
Detailed Description:N-Channel 1200V 20A (Tc) 595W (Tc) Chassis Mount SOT-227B
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:20A (Tc)