IXBX50N360HV
IXYS Corporation
IXBX50N360HV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IXBX50N360HV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IXBX50N360HV
Manufacturer IXYS Corporation
Description IGBT 3600V 125A 660W TO-247PLUS
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 114 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs30 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.9V @ 15V, 50A
Test Condition:960V, 50A, 5 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:46ns/205ns
Switching Energy:-
Supplier Device Package:TO-247PLUS-HV
Series:BIMOSFET™
Reverse Recovery Time (trr):1.7µs
Power - Max:660W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-247-3 Variant
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Input Type:Standard
IGBT Type:-
Gate Charge:210nC
Detailed Description:IGBT 3600V 125A 660W Through Hole TO-247PLUS-HV
Current - Collector Pulsed (Icm):420A
Current - Collector (Ic) (Max):125A