ISR3SAD100
APEM Inc.
ISR3SAD100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ISR3SAD100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ISR3SAD100
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 379 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:50V
Voltage Rating - AC:32V
Type:Standard
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:Off-Mom
Series:IS
Panel Cutout Dimensions:Circular - 13.60mm Dia
Packaging:Bulk
Other Names:679-1093
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Current Rating:400mA (AC), 100mA (DC)