IRU1010-33CDTR
International Rectifier (Infineon Technologies)
IRU1010-33CDTR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRU1010-33CDTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IRU1010-33CDTR
Manufacturer International Rectifier
Description IC Reg Ldo 3.3V 1A Dpak
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 2375 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):7V
Supplier Device Package:D-Pak
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
PSRR:70dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:IRU101033CD
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A D-Pak
Current - Output:1A