IRS2011STRPBF
Infineon Technologies AG
IRS2011STRPBF
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRS2011STRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IRS2011STRPBF
Manufacturer Infineon Technologies AG
Description Product Description Demo for Development.
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 19330 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Supply:10 V ~ 20 V
Supplier Device Package:8-SOIC
Series:-
Rise / Fall Time (Typ):25ns, 15ns
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Other Names:IRS2011STRPBFCT
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Drivers:2
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Logic Voltage - VIL, VIH:0.7V, 2.5V
Input Type:Inverting
High Side Voltage - Max (Bootstrap):200V
Gate Type:N-Channel MOSFET
Driven Configuration:Half-Bridge
Detailed Description:Half-Bridge Gate Driver IC Inverting 8-SOIC
Current - Peak Output (Source, Sink):1A, 1A