IRR3S422000
APEM Inc.
IRR3S422000
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRR3S422000 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IRR3S422000
Manufacturer APEM Inc.
Description SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 250V
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 73 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs50 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:48V
Voltage Rating - AC:250V
Type:Standard
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:Off-Mom
Series:IR
Panel Cutout Dimensions:Circular - 16.20mm Dia
Packaging:Tray
Other Names:679-2342
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Front
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Ingress Protection:IP67 - Dust Tight, Waterproof
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Tactile Feedback
Electrical Life:500,000 Cycles
Detailed Description:Pushbutton Switch SPST-NO Standard Panel Mount, Front
Current Rating:200mA (AC/DC)