IRG4BC30F-STRL
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4BC30F-STRL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4BC30F-STRL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRG4BC30F-STRL |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | IGBT 600V 31A 100W D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.8V @ 15V, 17A |
| Test Condition: | 480V, 17A, 23 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 21ns/200ns |
| Switching Energy: | 230µJ (on), 1.18mJ (off) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | - |
| Power - Max: | 100W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | IRG4BC30FSTRL |
| Operating Temperature: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 51nC |
| Detailed Description: | IGBT 600V 31A 100W Surface Mount D2PAK |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 120A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 31A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRG4BC30F-STRL, use the request quote form to request IRG4BC30F-STRL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRG4BC30F-STRL.The price and lead time for IRG4BC30F-STRL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRG4BC30F-STRL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
