IRG4BC20S
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4BC20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4BC20S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRG4BC20S |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Trans IGBT Chip N-CH 600V 19A 3-Pin(2+Tab) D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.467 | $1.324 | $1.194 | $1.168 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): | 600V |
|---|---|
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: | 1.6V @ 15V, 10A |
| Test Condition: | 480V, 10A, 50 Ohm, 15V |
| Td (on/off) @ 25°C: | 27ns/540ns |
| Switching Energy: | 120µJ (on), 2.05mJ (off) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Power - Max: | 60W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | *IRG4BC20S |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type: | Standard |
| IGBT Type: | - |
| Gate Charge: | 27nC |
| Detailed Description: | IGBT 600V 19A 60W Through Hole TO-220AB |
| Current - Collector Pulsed (Icm): | 38A |
| Current - Collector (Ic) (Max): | 19A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRG4BC20S, use the request quote form to request IRG4BC20S pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRG4BC20S.The price and lead time for IRG4BC20S depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRG4BC20S.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
