IRG4BC15UD
International Rectifier (Infineon Technologies)
IRG4BC15UD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRG4BC15UD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IRG4BC15UD
Manufacturer Infineon
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 17974 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600V
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 7.8A
Test Condition:480V, 7.8A, 75 Ohm, 15V
Td (on/off) @ 25°C:17ns/160ns
Switching Energy:240µJ (on), 260µJ (off)
Supplier Device Package:TO-220AB
Series:-
Reverse Recovery Time (trr):28ns
Power - Max:49W
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:*IRG4BC15UD
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Type:Standard
IGBT Type:-
Gate Charge:23nC
Detailed Description:IGBT 600V 14A 49W Through Hole TO-220AB
Current - Collector Pulsed (Icm):42A
Current - Collector (Ic) (Max):14A