IRFZ48VS
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFZ48VS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFZ48VS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFZ48VS |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | MOSFET, Power; N-Ch; VDSS 60V; RDS(ON) 12 Milliohms; ID 72A; D2Pak; PD 150W; VGS +/-20V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.111 | $1.003 | $0.904 | $0.885 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 12 mOhm @ 43A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 150W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | *IRFZ48VS SP001557876 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1985pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 110nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 60V |
| Detailed Description: | N-Channel 60V 72A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 72A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFZ48VS, use the request quote form to request IRFZ48VS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFZ48VS.The price and lead time for IRFZ48VS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFZ48VS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
