IRFSL7730PBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFSL7730PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFSL7730PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFSL7730PBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 75V 195A TO262 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $3.55 | $3.173 | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 3.7V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-262 |
| Series: | HEXFET®, StrongIRFET™ |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.6 mOhm @ 100A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 375W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Other Names: | SP001557668 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 13660pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 407nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 6V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 75V |
| Detailed Description: | N-Channel 75V 195A (Tc) 375W (Tc) Through Hole TO-262 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 195A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFSL7730PBF, use the request quote form to request IRFSL7730PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFSL7730PBF.The price and lead time for IRFSL7730PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFSL7730PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
