IRFS31N20DTRRP
International Rectifier (Infineon Technologies)
IRFS31N20DTRRP
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFS31N20DTRRP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IRFS31N20DTRRP
Manufacturer Infineon
Description MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 46631 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:5.5V @ 250µA
Vgs (Max):±30V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:D2PAK
Series:HEXFET®
Rds On (Max) @ Id, Vgs:82 mOhm @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max):3.1W (Ta), 200W (Tc)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Other Names:SP001552276
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:2370pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:107nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):200V
Detailed Description:N-Channel 200V 31A (Tc) 3.1W (Ta), 200W (Tc) Surface Mount D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:31A (Tc)