IRFS3004TRLPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFS3004TRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFS3004TRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFS3004TRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Mosfet Transistor, N Channel, 195 A, 40 V, 0.0014 Ohm, 10 V, 4 V Rohs Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.118 | $2.814 | $2.539 | $2.483 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D2PAK |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 1.75 mOhm @ 195A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 380W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Other Names: | IRFS3004TRLPBFTR SP001557246 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 9200pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 240nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 40V |
| Detailed Description: | N-Channel 40V 195A (Ta) 380W (Tc) Surface Mount D2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 195A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFS3004TRLPBF, use the request quote form to request IRFS3004TRLPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFS3004TRLPBF.The price and lead time for IRFS3004TRLPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFS3004TRLPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
