IRFR9024NPBF
Cypress Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR9024NPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR9024NPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR9024NPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Cypress Semiconductor |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.121 | $0.109 | $0.098 | $0.096 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 175 mOhm @ 6.6A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 38W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | 64-4021PBF 64-4021PBF-ND SP001550224 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 350pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 19nC @ 10V |
| FET Type: | P-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Detailed Description: | P-Channel 55V 11A (Tc) 38W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 11A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR9024NPBF, use the request quote form to request IRFR9024NPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR9024NPBF.The price and lead time for IRFR9024NPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR9024NPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

