IRFR812TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR812TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR812TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR812TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 500V 3.6A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.443 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.2 Ohm @ 2.2A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 78W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | IRFR812TRPBFTR SP001571554 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 810pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 20nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 500V |
| Detailed Description: | N-Channel 500V 3.6A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 3.6A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR812TRPBF, use the request quote form to request IRFR812TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR812TRPBF.The price and lead time for IRFR812TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR812TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

