IRFR3710ZTRLPBF
Infineon Technologies AG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR3710ZTRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR3710ZTRLPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR3710ZTRLPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies AG |
| Description | 100V 42A 140W 18m?@10V33A 4V@250?A N Channel TO-252-2(DPAK) MOSFETs ROHS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.452 | $1.311 | $1.182 | $1.157 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 18 mOhm @ 33A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 140W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | IRFR3710ZTRLPBF-ND IRFR3710ZTRLPBFTR SP001567664 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2930pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 100nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 100V |
| Detailed Description: | N-Channel 100V 42A (Tc) 140W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 42A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR3710ZTRLPBF, use the request quote form to request IRFR3710ZTRLPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR3710ZTRLPBF.The price and lead time for IRFR3710ZTRLPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR3710ZTRLPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

