IRFR2407TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR2407TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR2407TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR2407TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Transistor: N-MOSFET; unipolar; 75V; 42A; 0.026ohm; 110W; -55+175 deg.C; SMD; TO252(DPAK) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.871 | $0.786 | $0.709 | $0.694 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 2400pF @ 25V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | D-Pak |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 26 mOhm @ 25A, 10V |
| Vgs (Max): | 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series: | HEXFET® |
| RoHS Status: | Digi-Reel® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 42A (Tc) |
| Polarization: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | IRFR2407PBFDKR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | IRFR2407TRPBF |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 110nC @ 10V |
| IGBT Type: | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 4V @ 250µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 75V 42A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | MOSFET N-CH 75V 42A DPAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 75V |
| Capacitance Ratio: | 110W (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR2407TRPBF, use the request quote form to request IRFR2407TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR2407TRPBF.The price and lead time for IRFR2407TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR2407TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

