IRFR18N15DTRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR18N15DTRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR18N15DTRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR18N15DTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | MOSFET N-CH 150V 18A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.065 | $0.059 | $0.053 | $0.052 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5.5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 125 mOhm @ 11A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 110W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Other Names: | IRFR18N15DTRPBF-ND IRFR18N15DTRPBFTR SP001556822 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 900pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 43nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 150V |
| Detailed Description: | N-Channel 150V 18A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 18A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR18N15DTRPBF, use the request quote form to request IRFR18N15DTRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR18N15DTRPBF.The price and lead time for IRFR18N15DTRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR18N15DTRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

