IRFR13N20DTRR
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR13N20DTRR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR13N20DTRR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR13N20DTRR |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Description | MOSFET N-CH 200V 13A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 830pF @ 25V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | D-Pak |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 235 mOhm @ 8A, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series: | HEXFET® |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 13A (Tc) |
| Polarization: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number: | IRFR13N20DTRR |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 38nC @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 5.5V @ 250µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 200V 13A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | MOSFET N-CH 200V 13A DPAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 200V |
| Capacitance Ratio: | 110W (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR13N20DTRR, use the request quote form to request IRFR13N20DTRR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR13N20DTRR.The price and lead time for IRFR13N20DTRR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR13N20DTRR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

