IRFR13N15DTR
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR13N15DTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFR13N15DTR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFR13N15DTR |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 150V 14A DPAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.14 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5.5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | D-Pak |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 180 mOhm @ 8.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 86W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 620pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 29nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 150V |
| Detailed Description: | N-Channel 150V 14A (Tc) 86W (Tc) Surface Mount D-Pak |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 14A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFR13N15DTR, use the request quote form to request IRFR13N15DTR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFR13N15DTR.The price and lead time for IRFR13N15DTR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFR13N15DTR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

