IRFPS35N50LPBF
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFPS35N50LPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFPS35N50LPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFPS35N50LPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 500V 34A SUPER247 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | SUPER-247 (TO-274AA) |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 145 mOhm @ 20A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 450W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-274AA |
| Other Names: | *IRFPS35N50LPBF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 5580pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 230nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 500V |
| Detailed Description: | N-Channel 500V 34A (Tc) 450W (Tc) Through Hole SUPER-247 (TO-274AA) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 34A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFPS35N50LPBF, use the request quote form to request IRFPS35N50LPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFPS35N50LPBF.The price and lead time for IRFPS35N50LPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFPS35N50LPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
