IRFL4105TR
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFL4105TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFL4105TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFL4105TR |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Single N-Channel 55 V 0.045 Ohm 23 nC HEXFET? Power Mosfet SOT-223 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.53 | $0.478 | $0.431 | $0.422 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | SOT-223 |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 45 mOhm @ 3.7A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 1W (Ta) |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | TO-261-4, TO-261AA |
| Other Names: | *IRFL4105TR IRFL4105CT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 660pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 35nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 55V |
| Detailed Description: | N-Channel 55V 3.7A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount SOT-223 |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 3.7A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFL4105TR, use the request quote form to request IRFL4105TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFL4105TR.The price and lead time for IRFL4105TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFL4105TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



