IRFI9540GPBF
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI9540GPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI9540GPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFI9540GPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | IRFI9540G Series P-Channel 100 V 200 mOhm 48 W Power Mosfet TO-220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.458 | $2.219 | $2.001 | $1.958 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 1400pF @ 25V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | TO-220-3 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 200 mOhm @ 6.6A, 10V |
| Vgs (Max): | 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 11A (Tc) |
| Polarization: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names: | *IRFI9540GPBF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | IRFI9540GPBF |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 61nC @ 10V |
| IGBT Type: | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 4V @ 250µA |
| FET Feature: | P-Channel |
| Expanded Description: | P-Channel 100V 11A (Tc) 48W (Tc) Through Hole TO-220-3 |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | MOSFET P-CH 100V 11A TO220FP |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 100V |
| Capacitance Ratio: | 48W (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFI9540GPBF, use the request quote form to request IRFI9540GPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFI9540GPBF.The price and lead time for IRFI9540GPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFI9540GPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
