IRFI740GLCPBF
Vishay / Siliconix
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI740GLCPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI740GLCPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFI740GLCPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Siliconix |
| Description | MOSFET N-CH 400V 5.7A TO220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.89 | $3.496 | $3.305 | $2.865 | ||
| 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | 2500 pcs | ||
| $2.718 | $2.438 | $2.057 | $1.954 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 1100pF @ 25V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | TO-220-3 |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 550 mOhm @ 3.4A, 10V |
| Vgs (Max): | 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series: | - |
| RoHS Status: | Tube |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 5.7A (Tc) |
| Polarization: | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names: | *IRFI740GLCPBF |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 11 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | IRFI740GLCPBF |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 39nC @ 10V |
| IGBT Type: | ±30V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 4V @ 250µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 400V 5.7A (Tc) 40W (Tc) Through Hole TO-220-3 |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | MOSFET N-CH 400V 5.7A TO220FP |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 400V |
| Capacitance Ratio: | 40W (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFI740GLCPBF, use the request quote form to request IRFI740GLCPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFI740GLCPBF.The price and lead time for IRFI740GLCPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFI740GLCPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
