IRFI740BTU
Fairchild/ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI740BTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFI740BTU with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFI740BTU |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Description | Mosfet N-ch 400V 10A I2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | I2PAK |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 540 mOhm @ 5A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 3.13W (Ta), 134W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1800pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 53nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 400V |
| Detailed Description: | N-Channel 400V 10A (Tc) 3.13W (Ta), 134W (Tc) Through Hole I2PAK |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 10A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFI740BTU, use the request quote form to request IRFI740BTU pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFI740BTU.The price and lead time for IRFI740BTU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFI740BTU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
