IRFH7911TR2PBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFH7911TR2PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFH7911TR2PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFH7911TR2PBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET 2N-CH 30V 13A/28A PQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.35V @ 25µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | PQFN (5x6) |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 8.6 mOhm @ 12A, 10V |
| Power - Max: | 2.4W, 3.4W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 18-PowerVQFN |
| Other Names: | IRFH7911TR2PBFCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1060pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 12nC @ 4.5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 30V 13A, 28A 2.4W, 3.4W Surface Mount PQFN (5x6) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 13A, 28A |
| Base Part Number: | IRFH7911PBF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFH7911TR2PBF, use the request quote form to request IRFH7911TR2PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFH7911TR2PBF.The price and lead time for IRFH7911TR2PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFH7911TR2PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
