IRFH5304TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFH5304TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFH5304TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFH5304TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | Single N-Channel 30 V 4.5 mOhm 16 nC HEXFET? Power Mosfet PQFN 5 x 6 mm |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.512 | $0.462 | $0.417 | $0.408 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Test: | 2360pF @ 10V |
|---|---|
| Voltage - Breakdown: | PQFN (5x6) |
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4.5 mOhm @ 47A, 10V |
| Vgs (Max): | 4.5V, 10V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series: | HEXFET® |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 22A (Ta), 79A (Tc) |
| Polarization: | 8-PowerVDFN |
| Other Names: | IRFH5304TRPBF-ND IRFH5304TRPBFTR SP001564156 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | IRFH5304TRPBF |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 41nC @ 10V |
| IGBT Type: | ±20V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 2.35V @ 50µA |
| FET Feature: | N-Channel |
| Expanded Description: | N-Channel 30V 22A (Ta), 79A (Tc) 3.6W (Ta), 46W (Tc) Surface Mount PQFN (5x6) |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | - |
| Description: | MOSFET N-CH 30V 22A 8VQFN |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 30V |
| Capacitance Ratio: | 3.6W (Ta), 46W (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFH5304TRPBF, use the request quote form to request IRFH5304TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFH5304TRPBF.The price and lead time for IRFH5304TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFH5304TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
