IRFH4255DTRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFH4255DTRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFH4255DTRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFH4255DTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | 25V Dual N-Channel HEXFET Power MOSFET in a PQFN 5mm x 6mm Lead Free package, PG-TISON-8, RoHS |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.267 | $1.143 | $1.031 | $1.009 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.1V @ 35µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | PQFN (5x6) |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 3.2 mOhm @ 30A, 10V |
| Power - Max: | 31W, 38W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-PowerVDFN |
| Other Names: | IRFH4255DTRPBFTR SP001575678 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1314pF @ 13V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 15nC @ 4.5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 25V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 25V 64A, 105A 31W, 38W Surface Mount PQFN (5x6) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 64A, 105A |
| Base Part Number: | IRFH4255 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFH4255DTRPBF, use the request quote form to request IRFH4255DTRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFH4255DTRPBF.The price and lead time for IRFH4255DTRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFH4255DTRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
