IRFB18N50K
Vishay Precision Group
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRFB18N50K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRFB18N50K with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRFB18N50K |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Description | Mosfet, Power; N-ch; Vdss 500V; Rds(on) 0.26 Ohm; Id 17A; TO-220AB; Pd 220W; Vgs +/-30V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.385 | $3.055 | $2.756 | $2.696 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 290 mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 220W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | *IRFB18N50K |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 2830pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 120nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 500V |
| Detailed Description: | N-Channel 500V 17A (Tc) 220W (Tc) Through Hole TO-220AB |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 17A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRFB18N50K, use the request quote form to request IRFB18N50K pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRFB18N50K.The price and lead time for IRFB18N50K depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRFB18N50K.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
