IRF8910TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF8910TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF8910TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF8910TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | IRF8910PBF Dual N-channel MOSFET Transistor; 10 A; 20 V; 8-Pin SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.485 | $0.438 | $0.395 | $0.386 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.55V @ 250µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 13.4 mOhm @ 10A, 10V |
| Power - Max: | 2W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | *IRF8910TRPBF IRF8910PBFCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 960pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 11nC @ 4.5V |
| FET Type: | 2 N-Channel (Dual) |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | Mosfet Array 2 N-Channel (Dual) 20V 10A 2W Surface Mount 8-SO |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 10A |
| Base Part Number: | IRF8910PBF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF8910TRPBF, use the request quote form to request IRF8910TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF8910TRPBF.The price and lead time for IRF8910TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF8910TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

