IRF840LCSTRRPBF
Electro-Films (EFI) / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF840LCSTRRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF840LCSTRRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF840LCSTRRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Electro-Films (EFI) / Vishay |
| Description | MOSFET N-CH 500V 8A D2PAK |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 800 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1.827 | |||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-263AB |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 850 mOhm @ 4.8A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 3.1W (Ta), 125W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1100pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 39nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 500V |
| Detailed Description: | N-Channel 500V 8A (Tc) 3.1W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount TO-263AB |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 8A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF840LCSTRRPBF, use the request quote form to request IRF840LCSTRRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF840LCSTRRPBF.The price and lead time for IRF840LCSTRRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF840LCSTRRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
