IRF7807ZPBF
Rochester Electronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF7807ZPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF7807ZPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF7807ZPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Rochester Electronics |
| Description | Hexfet N-channel Power Mosfet |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.138 | $0.125 | $0.113 | $0.11 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.25V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | 8-SO |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 13.8 mOhm @ 11A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 2.5W (Ta) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names: | 376S0339 Q2079001C Q2585122 SP001554410 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 770pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 11nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 30V |
| Detailed Description: | N-Channel 30V 11A (Ta) 2.5W (Ta) Surface Mount 8-SO |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 11A (Ta) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF7807ZPBF, use the request quote form to request IRF7807ZPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF7807ZPBF.The price and lead time for IRF7807ZPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF7807ZPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
