IRF7507TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF7507TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF7507TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF7507TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | 20V Dual Nand PChannel HEXFET Power MOSFET in a Micro 8 package |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.446 | $0.403 | $0.363 | $0.356 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 700mV @ 250µA |
|---|---|
| Supplier Device Package: | Micro8™ |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 140 mOhm @ 1.7A, 4.5V |
| Power - Max: | 1.25W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Other Names: | IRF7507TRPBFCT |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 260pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 8nC @ 4.5V |
| FET Type: | N and P-Channel |
| FET Feature: | Logic Level Gate |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | Mosfet Array N and P-Channel 20V 2.4A, 1.7A 1.25W Surface Mount Micro8™ |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 2.4A, 1.7A |
| Base Part Number: | IRF7507PBF |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF7507TRPBF, use the request quote form to request IRF7507TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF7507TRPBF.The price and lead time for IRF7507TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF7507TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
