IRF6633ATR1PBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF6633ATR1PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF6633ATR1PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF6633ATR1PBF |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | MOSFET N-CH 20V 16A DIRECTFET |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.2V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | DIRECTFET™ MU |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 5.6 mOhm @ 16A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 2.3W (Ta), 42W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DirectFET™ Isometric MU |
| Other Names: | IRF6633ATR1PBFTR SP001528328 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1410pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 17nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | N-Channel 20V 16A (Ta), 69A (Tc) 2.3W (Ta), 42W (Tc) Surface Mount DIRECTFET™ MU |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A (Ta), 69A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF6633ATR1PBF, use the request quote form to request IRF6633ATR1PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF6633ATR1PBF.The price and lead time for IRF6633ATR1PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF6633ATR1PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
