IRF6620TRPBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF6620TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF6620TRPBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF6620TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | A 20V Single N-channel Hexfet Power Mosfet in A Directfet Mx Packagerated At 150 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.874 | $0.789 | $0.712 | $0.696 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 2.45V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | DIRECTFET™ MX |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 2.7 mOhm @ 27A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 2.8W (Ta), 89W (Tc) |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | DirectFET™ Isometric MX |
| Other Names: | IRF6620TRPBFTR SP001524564 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 4130pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 42nC @ 4.5V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 20V |
| Detailed Description: | N-Channel 20V 27A (Ta), 150A (Tc) 2.8W (Ta), 89W (Tc) Surface Mount DIRECTFET™ MX |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 27A (Ta), 150A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF6620TRPBF, use the request quote form to request IRF6620TRPBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF6620TRPBF.The price and lead time for IRF6620TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF6620TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
