IRF2807PBF
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IRF2807PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy IRF2807PBF with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | IRF2807PBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Description | MOSFET, Power; N-Ch; VDSS 75V; RDS(ON) 13 Milliohms; ID 82A; TO-220AB; PD 230W; gFS 38S |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.14 | $1.029 | $0.928 | $0.908 | ||
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 4V @ 250µA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±20V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220AB |
| Series: | HEXFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 13 mOhm @ 43A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 230W (Tc) |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Other Names: | *IRF2807PBF SP001550978 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 3820pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 160nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 75V |
| Detailed Description: | N-Channel 75V 82A (Tc) 230W (Tc) Through Hole TO-220AB |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 82A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply IRF2807PBF, use the request quote form to request IRF2807PBF pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number IRF2807PBF.The price and lead time for IRF2807PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# IRF2807PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
