IPS65R950C6AKMA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPS65R950C6AKMA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPS65R950C6AKMA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPS65R950C6AKMA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 650V 4.5A TO-251
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 150 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 200µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO251-3
Series:CoolMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:950 mOhm @ 1.5A, 10V
Power Dissipation (Max):37W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-251-3 Stub Leads, IPak
Other Names:SP000991122
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:328pF @ 100V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:15.3nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):650V
Detailed Description:N-Channel 650V 4.5A (Tc) 37W (Tc) Through Hole PG-TO251-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:4.5A (Tc)