IPP45N06S4L08AKSA2
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPP45N06S4L08AKSA2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPP45N06S4L08AKSA2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPP45N06S4L08AKSA2
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 60V 45A PG-TO220-3
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:2.2V @ 35µA
Vgs (Max):±16V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO220-3-1
Series:Automotive, AEC-Q101, OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:8.2 mOhm @ 45A, 10V
Power Dissipation (Max):71W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:SP001028650
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4780pF @ 25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:64nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):60V
Detailed Description:N-Channel 60V 45A (Tc) 71W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:45A (Tc)