IPP147N12N3GXKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPP147N12N3GXKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPP147N12N3GXKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPP147N12N3GXKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 120V 56A TO220-3
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 310 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:4V @ 61µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO-220-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:14.7 mOhm @ 56A, 10V
Power Dissipation (Max):107W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:IPP147N12N3 G
IPP147N12N3 G-ND
IPP147N12N3G
SP000652742
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:3220pF @ 60V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:49nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):120V
Detailed Description:N-Channel 120V 56A (Ta) 107W (Tc) Through Hole PG-TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:56A (Ta)