IPP052NE7N3GXKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPP052NE7N3GXKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPP052NE7N3GXKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPP052NE7N3GXKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 75V 80A TO220-3
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.8V @ 91µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO220-3-1
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:5.2 mOhm @ 80A, 10V
Power Dissipation (Max):150W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:IPP052NE7N3 G
IPP052NE7N3 G-ND
IPP052NE7N3G
SP000641726
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:4750pF @ 37.5V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:68nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):10V
Drain to Source Voltage (Vdss):75V
Detailed Description:N-Channel 75V 80A (Tc) 150W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:80A (Tc)