IPP030N10N3GHKSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
IPP030N10N3GHKSA1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy IPP030N10N3GHKSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. IPP030N10N3GHKSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description MOSFET N-CH 100V 100A TO220-3
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Vgs(th) (Max) @ Id:3.5V @ 275µA
Vgs (Max):±20V
Technology:MOSFET (Metal Oxide)
Supplier Device Package:PG-TO-220-3
Series:OptiMOS™
Rds On (Max) @ Id, Vgs:3 mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max):300W (Tc)
Packaging:Tube
Package / Case:TO-220-3
Other Names:SP000446588
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:14800pF @ 50V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:206nC @ 10V
FET Type:N-Channel
FET Feature:-
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):6V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss):100V
Detailed Description:N-Channel 100V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:100A (Tc)